Културне догађаје који су обележили 2022. годину треба поделити у две категорије. На програме који су реализовани кроз институционални оквир, како појединачне тако и традиционалне манифестације које негујемо и унапређујемо и на појединачне програме и манифестације у организацији удружења грађана. То је показатељ да и цивилни сектор партиципира на културној сцени града Крагујевца  и да заједничким снагама креирамо културну политику у чему и успевамо, рекао је, оцењујући 2022. годину, Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу.

Говорећи о манифестацијама које су реализоване кроз институционални оквир, Бјелетић је истакао Велики школски час, ове године као манифестацију прожету креативним идејама, али задржавајући традиционални приступ. Захваљујући Савету манифестације и телевизијским редитељима РТС-а, успели смо да уздигнемо ниво уметничког квалитета антиратне манифестације. Међународно бијенале ликовне уметности АртиЈа у организацији Спомен парка ”Крагујевачки октобар” окупља врсне уметнике са неколико континената из Мексика, Аустралије, Француске, Русије, Вијетнама итд, представља респектабилан међународни фестивал чији су уметнички радови ове године красили наше галеријске просторе. Бјелетић је подсетио на Ноћ музеја која је ове године била најбоља и најсадржајнија Ноћ коју смо реализовали. Нови фестивали сведоче о нашем размишљању да се културни идентитет не заснива само на устаљеним традиционалним манифестацијама које унапређујемо већ и на стварању нових а то су Традиција фест у организацији Абрашевића који има капацитет да се развија, те Рокит!, фестивал младих ауторских бендова у организацији Дома омладине.

Незаборавни концерт групе Смак за Дан града. Вече уочи концерта Смака у оквиру централне прославе Ђурђевдана, у Дому омладине, под покровитељством града, отворена је ретроспективна изложба архивске грађе групе Смак, Смак50. То је био начин да се Крагујевац и Крагујевчани одуже члановима групе који су својом музиком рок сцену бивше Југославије подигли на јако висок ниво и оно што има још већи значај јесте да та музика и даље траје, казао је члан Градског већа.

Када говоримо о појединачним програмима организованих кроз институционални оквир установа културе, треба подсетити на Јесењеу симфонију у организацији Дома омладине, у Књажевско-српском театру поред осталих изведена је и премијера ”Илда Гершнер” базирана на истинитој причи из Другог светског рата а по тексту Јелене Кајго у режији Стевана Бодроже. Представом ”Необичан догађај са псом у ноћи” у режији Драгане Милошевске, Позориште за децу је проширило своју делатност и на младе и отворило нову позоришну сцену намењену младима.

Нова поставка Народног музеја Шумадије говори о средњовековном Крагујевцу до престоног периода, реч је о репрезентативној мултимедијалној поставци која краси подрумски део Амиџиног конака који је коначно, после 20 година, стављен у функцију. У оквиру делатности Народног музеја ову годину обележила је и Специјална награда Међународне фондације ”Форум словенских култура” додељена менаџерском тиму Галерије Николе Коке Јанковића, што је изузетно важна награда за град.

Бјелетић је споменуо изузетно посећену и квалитетну изложбу у организацији Спомен парка, Музеја науке и технике и Музеја Југославије о индустријском наслеђу некадашње Југославије под називом ”О фабрикама и радницима”. Недавно реализованом изложбом у Универзитетској галерији и Етнографском музеју града Београда под називом ”Србија и Црна Гора у орјенталној збирци Историјског архива Шумадије у Крагујевцу”, употпуњен је фонд, збирком која је резултирала великим радом крагујевачких радника у области културе.

Током 2022. године одржано је више  концерата који одишу високим степеном квалитета када говоримо о уметничком дојму, казао је Бјелетић, члан Градског већа. Концерти у организацији Музичког центра Крагујевца о којима се и данас прича, високог су квалитета, а међу њима концерти Крагујевачког академског оркестра са Влатком Стефановским и Јаношом Балинтом, недавни концерт Градског камерног оркестра Шлезингер са којима су наступали солисти,  виолиниста Валериј Соколов и виолончелиста Дамјан Сарамандић, концерт „Даме свирају Шопена“, итд.

Арсенал фест је ове године био најпосећенији. Треба напоменути и деловање удружења грађана и недавно изведена Танго-оперета „Мариа де Буенос Ајрес”у организацији Удружења Опера Нова у Књажевско-српском театру чувеног аргентинског композитора Астора Пјацоле. Бјелетић је подсетио на Музички биоскоп, нови програм који се реализује неколико месеци уназад, затим Интернационални филмски фестивал. Најважније од свега је да сваки од програма има завидан ниво посећености, закључио је Бјелетић.