Радна група за израду Локалног антикорупцијског плана града Крагујевца 2023 – 2026 представила је нацрт планског документа на коме су радили у протеклих осам месеци. Презентацији у згради Градске управе присуствовали су Немања Ненадић, програмски директор и Злата Ђорђевић из организације Транспарентност Србија, представници стручне јавности и медији које је у име града поздравила Ана Петровић, помоћник градоначелника за културу и информисање.
Поносна сам на радну групу и колеге од струке, који су на професионалан начин приступили изради нацрта Локалног антикорупцијског плана и учинили да Градска управа града Крагујевца и све јавне службе буду што отвореније и транспарентније за грађане у свему што раде јер, локална самоуправа и јесте у служби грађана, казала је Ана Петровић, помоћник градоначелника.
Локални антикорупцијски планови су осмишљени тако да свака јединица локалне самоуправе у Србији има један такав документ, али нажалост то још увек није учињено у неким, чак и већим градовима, и готово четвртини укупног броја општина, казао је Немања Ненадић програмски директор Транспарентност Србија. У оквиру овог пројекта Транспарентност Србија је помагала у осам локалних самоуправа да направе што квалитетнији ЛАП пратећи упутства која је дала Агенција за спречавање корупције. У Крагујевцу предстоји фаза где се грађани активније укључују путем Јавне расправе, што ће резултирати документом који треба да се спроведе у дело што је још битније од самог квалитета акта, истакао је Ненадић и додао да на основу досадашње сарадње очекујемо да ће бити успешно спроведено јер је радна група у Крагујевцу показала велику стручност и ефикасност.
Према речима Ивана Лазића, координатора радне групе за израду ЛАП-а, нацрт је израђен у законском року и сада предстоји јавна расправа путем које ће заинтересована јавност дати своје примедбе и сугестије ако сматрају да Нацрт треба да има одређену допуну како би био свеобухватан и као такав се у марту нашао пред одборницима Скупштине града. Након тога предстоји имплементација плана и формирање независног радног тела које ће пратити примену, активности и мере плана. Нацрт ЛАП-а је израђен уз подршку Агенције за спречавање корупције и организације Транспарентност Србија. Планом је обухваћено 17 области, урбанизам, изградња, имовина, административне процедуре, јавне политике како би читав процес био што транспарентнији и грађани имали увид у рад локалне самоуправе и градске администрације као и упућени у процес доношења одлука и како се имплементирају у пракси.
Марија Ђоковић, члан радне групе за израду ЛАП-а каже да се већ спроводе одређене процедуре и одлуке које покривају неке од области ЛАП-а, што значи да се много тога у пракси и примењује. Са друге стране, истакла је Ђоковић, ЛАП представља превентивни антикорупцијски механизам а почетна тачка у изради нацрта планског документа су нам биле антикорупцијске претпоставке које смо кроз одређене дефинисане циљеве у ЛАП-у препознали као меру за спречавање корупције. Радна група је састављена од чланова који су професионални и експерти у својим областима. Радили смо тимски, а транспарентност нам је била приоритет, рекла је она и захвалила се свим колегама, члановима радне групе који су допринели да нацрт буде квалитетан.
Локални антикорупцијски план рађен је по моделу ЛАП-а који је израдила Агенција за спречавање корупције са свим специфичностима јединице локалне самоуправе.радна група је пратила наше захтеве да посао буде у року завршен и унапређен. Модел плана донет 2017. године и до данас је дошло до измене важних закона који уређују неколико области, истакла је Злата Ђорђевић, Транспарентност Србија. Она је истакла да је Локални антикорупцијски форум Крагујевца као независног радног тела које прати примену, активности и мере планског документа пример за све остале јединице локалне самоуправе у Србији који, осим праћења спровођења антикорупцијских мера, ишао и корак даље у промоцији борбе против корупције подизањем свести младих људи. У Крагујевцу смо радили ефикасно и брзо и очекујем да ће бити квалитетно спроведена предстојећа јавна расправа.