У Галерији Николе Коке Јанковића отворена је тактилна изложба „Инклузивно на делу“ коју у сарадњи с Народним музејом Шумадије реализује Форум младих са инвалидитетом Крагујевац, уз подршку Министарства културе Републике Србије.
Главна замисао аутора је да сви посетиоци изложбе активно партиципирају у уметничком и естетском доживљају вајарских дела Николе Коке Јанковића, нашег познатог вајара и академика. Асистирање слепих особа у тактилном доживљају уметничког дела особама без визуелних потешкоћа је иновативни приступ ове изложбе која ће за посетиоце бити отворена до 1. марта.
Оцењена као добро промишљена идеја коју је могуће на исправан начин реализовати, ова изложба је један од пројеката који обухватају важну циљну групу, а то су особе са инвалидитетом, истакао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. На састанцима са представницима удружења грађана, дошли смо до закључка и циља да треба креирати програме на заједничком нивоу. Један од показатеља таквог циља и мера је реализација изложбе „Инклузивно на делу“, чији концепт одудара од програма из претходних година и доприноси унапређењу видљивости, не само удружења грађана Форума младих са инвалидитетом, већ и видљивости Легата Николе Коке Јанковића на међународном плану, поручио је Бјелетић.
Владимир Марковић, извршни директор Форума младих са инвалидитетом Крагујевац и аутор изложбе „Инклузивно на делу“ истакао је да ова изложба треба да понуди ново искуство и нови естетски доживљај. Она је и визуелна и тактилна што нам вајарско дело омогућава. Тактилно је комлементарно са визуелним и посетиоци изложбе ће имати прилику да је доживе визуелним и тактилним посматрањем. Док их кроз изложбу воде асистенти из Савеза слепих и слабовидих, посетиоци без визуелних потешкоћа моћи ће да осете како је проводити живот у мраку. Асистирање слепих особа у тактилном доживљају уметничког дела особама без визуелних потешкоћа можемо схватити и као социoлошки феномен у којем посетиоци преузимају активну улогу, што позитивно утиче на повећање емпатије, објаснио је Марковић.
Галерија негује проактиван приступ према укључивању осетљивих друштвених група у културни живот, казала је Катарина Бабић, музејски саветник и шеф Галерије Николе Коке Јанковића. Савремена музеологија подразумева иновативни приступ на начин где је сам фокус пребачен са предмета на посетиоца. Фокусирани смо на њихове потребе, захтеве и доживљаје. Инклузивна музеологија је још један корак ка друштвеној инклузији осетљивих група, закључила је Бабић.